Jak vybrat daňového poradce

Každá osoba nebo firma, která má povinnost vyplňovat daňové přiznání jistě ví, že ne vždy je to jednoduchá záležitost. V případě zaměstnanců za ně většinou vyplňují daňová přiznání jejich zaměstnavatelé. Ale co se týče živnostníků nebo velkých firem, které vedou účetnictví, se daňové přiznání může stát doslova noční můrou.

Proto je dobré, obrátit se na zkušeného daňového poradce. V současné době jich v České republice působí něco kolem 4 000. Daňový poradce musí mít vysokoškolské vzdělání, zkoušku u Komory daňových poradců České republiky a povinné pojištění odpovědnosti.  Daňový poradce totiž plně zodpovídá za správnost vyplněného daňového přiznání a tudíž veškerá zodpovědnost a případné nesrovnalosti leží na něm.

Není ale jednoduché vybrat si v současné době kvalitního daňového poradce. Když se však budete držet následujících rad, neměl by to být po přečtení tohoto článku velký problém. Nejdůležitější ze všeho je, aby měl správný daňový poradce potřebnou kvalifikaci a především praxi a zkušenosti v oboru. Na požádání by vám měl předložit svůj certifikát, abyste si byli jisti, že svému povolání skutečně rozumí. Daňového poradce přece máte od toho, aby vám ušetřil peníze. A co se týče financí, měl by vám předložit nabídku svých služeb i s příslušným finančním ohodnocením, abyste viděli, za co vlastně platíte. Dalším důležitým bodem je prověření firmy, pro kterou daňový poradce pracuje. Zda podniká sám nebo pracuje pod nějakou větší firmou. Při první návštěvě je také rozhodující chování a jednání daňového poradce vzhledem k vaší osobě. Měl by být vstřícný a ochotný zodpovědět vám jakékoli dotazy a nejasnosti. Jakýkoli negativní postoj ze strany daňového poradce by měl být varovným signálem pro vás. Dále je nutné zaměřit se na jeho specializaci. Největší výhodou pro vás může být zaměření na některou z oblastí legislativy, která se vám může do budoucna jistě hodit. V neposlední řadě je dobré získat nějaké reference od klientů daňového poradce, kterého se chystáte oslovit. Tyto informace pro vás mohou být mnohem cennější, než nějaký inzerát na služby konkrétního poradce uvedený v novinách či na internetu.

Mohlo by se vám také líbit...