V současné době se s finančními poradci doslova roztrhnul pytel. Jak ale poznat, který je opravdu seriozní a nesnaží se nám vnutit nějaký nevýhodný úvěr či spoření? Finanční poradci zatím v naší zemi nemají příliš velkou oblibu či prestiž. Už jen proto, že své služby nabízejí, v mnoha případech až vnucují sami. Ne každý člověk ale rozumí situaci v ekonomické sféře a raději si nechá poradit od někoho kvalifikovaného. Jak ale zjistíme, který z poradců je opravdu mistr ve svém oboru?
Pokud jsme se rozhodli využít služeb finančního poradce, měli bychom si dobře vybrat. V tomto případě není od věci dát na první dojem. Pokud je nám člověk, který by se měl v budoucnu starat o naše peníze nesympatický nebo nám na něm něco vadí, je lepší si vybrat někoho jiného. Rozhodně se finančním poradcem nikdo nestane ze dne na den. Je k tomu potřeba několik let poctivého studia a dokonalá znalost finančního trhu. Pokud jej o to požádáme, měl by se prokázat nějakou certifikací či diplomem. Nejlepší ze všeho je, pokud obdržel certifikaci České národní banky. V tomto případě jsme v dobrých rukou a nemusíme se obávat, že by takový poradce nebyl dostatečně kvalifikovaný.
Z čeho dále můžeme posuzovat finančního poradce je jeho jednání s klientem. Nikdy by dobrý poradce neměl na klienta tlačit k podpisu nějaké smlouvy, aniž by mu dostatečně vysvětlil podmínky. Dále by měl nabízet dostatečné množství produktů, aby vyhověl co nejvíce požadavkům klientů. Většinou by první schůzka s finančním poradcem měla být spíše informativní. Poradce by si měl s klientem promluvit o jeho příjmech, výdajích, co od služeb očekává a čeho by chtěl dosáhnout. Představit mu společnost, pro kterou pracuje i produkty, které nabízí. Za své služby by si neměl účtovat žádné peníze, protože provize dostává až od společnosti, jejíž produkt se mu podařilo prodat. Produkty finančního poradce mohou být skutečně rozsáhlé od pojišťovnictví přes úvěry až po různé investice či stavební spoření.