Jak vybrat autosedačku

Každý rodič jistě dbá na bezpečí svého potomka. O to větší starosti pak má, když se dítě stane součástí silničního provozu. V dnešním světě automobilů, rušného silničního provozu a s tím souvisejících četných autonehod si určitě každý uvědomuje, že je nutné řídit se bezpečnostními pokyny při jízdě autem. Základním krokem pro bezpečnou jízdu autem je výběr správné autosedačky. Při současné ekonomické situaci, kde převažuje nabídka produktů nad poptávkou, se jistě každý z nás setkal s problémem, který produkt z toho obrovského množství si vybrat?

Používání autosedačky je v České republice dané zákonem již od roku 2006, a tento zákon by měl být dodržován už jen v zájmu zdraví vašeho dítěte. Proto si představíme několik základních typů a kritérií, podle kterých je možné vybrat si vhodnou autosedačku, takzvaně přímo na míru.

Autosedačky se zpravidla dělí na čtyři základní skupiny. Prvním typem jsou sedačky pro děti od narození do 18 měsíců, s váhou dítěte do 13 kilogramů. Tito novorozenci by měli být umístěni v této sedačce vždy proti směru jízdy. V případě umístění sedačky na přední sedadlo spolujezdce musí být vypnut airbag, pokud jej auto má. V poslední řadě je nutné zmínit, že tento typ autosedačky má i sklápěcí madlo, které umožňuje lepší manipulaci sedačky při přenášení. Druhým typem je autosedačka pro děti od 9 měsíců do 4 let, s váhou dítěte 9 – 18 kilogramů. Tento typ je určen především pro děti, kteří již dokážou sami sedět. Sedačka obsahuje systém polohování a navíc se vyrábí v několika provedeních, např. systém kalhotových šlí či tříbodový systém a mnoho dalších. Třetím typem je autosedačka pro děti od 3 do 6 let, s váhovým rozmezím 15 – 25 kilogramů. Tento typ je vyráběn jako vyvýšený, takže dítě při jízdě autem dobře vidí z okna a cestování je pro něj příjemnější. Bývají zde použity bezpečnostní pásy pro dospělé k tomu, aby bylo dítě v co největším bezpečí. Posledním typem je autosedačka pro děti od 6 – 12 let, kde se předpokládá váha dítěte v rozmezí od 22 – 36 kilogramů. Do této kategorie patří především různé typy sedáků.

Tento stručný návod by měl každému objasnit rozhodování při výběru autosedačky. Důležité však je, aby si dítě zvolenou sedačku nejprve vyzkoušelo, cítilo se v ní dobře a odpovídala výše uvedeným požadavkům.

Mohlo by se vám také líbit...