Jak vybrat dodavatele elektřiny

Na našem trhu je bezmála dvacet stálých dodavatelů elektřiny. Do našeho povědomí nejvíce pronikly společnosti jako Bohemia Energy entity, s.r.o., ČEZ, a.s., E.ON Energie, a.s., RWE Energie, a.s , ale i mnohé jiné.

Průměrná cena elektřiny se v dnešní době pohybuje okolo 4,51 Kč/kWh. Ve srovnání s loňským rokem cena elektřiny poklesla o 15 %, ale zdražily se služby spojené s distribucí a proto domácnosti v roce 2010 ušetří pouze několik stokorun. Vyúčtování elektřiny dá rozdělit mezi platbu za spotřebu (počet kWh), měsíční paušál(paušál za tarif a jistič) a daně (DPH a daň z elektřiny). V překladu to znamená, že 50 % částky platíme dodavateli za dodanou energii a 50 % z částky platíme distributorovi za správu sítě.

A jak si v takové síti dodavatelů vybrat? Dodavatele elektřiny si může každý vybrat sám podle toho, co mu bude nejvíce vyhovovat. Jeho změnu můžeme provést jednou za půl roku a tato změna je zdarma. Tato změna není vůbec náročná. Je to čistě papírová záležitost. Stačí pouze ukončit smlouvu se stávajícím dodavatelem a uzavřít smlouvu s novým dodavatelem. Přesto si musíme dát pozor na to co podepisujeme, najít chytáky ve smlouvách, pohlídat si výpovědní lhůty a najít si reference od stávajích klientů. Všechny technické náležitosti zůstávají stejné.  Při výběru dodavatele je důležité zohlednit, z jakého kraje pocházíme, zda používáme elektřinu k vytápění, zda máme dům či byt, počet osob žijících v jedné domácnosti a zda používáme nejrůznější elektrické bojlery, přímotopy, akumulační vytápění nebo tepelné čerpadlo.

Dodavatelé se snaží své potenciální zákazníky nalákat výhodnými tarify, speciálními podmínkami(získáte slevu, pokud se uvážete do poloviny roku) garancemi a fixacemi(fixními cenami) Naštěstí pro zákazníka existuje v dnešní době na internetu spousta webových stránek, které pomáhají s orientací ve světě dodavatelů elektřiny. Nevíte si rady? Stačí využít jedné z webových kalkulaček, které se zadáním správných údajů snadno spočítají, který tarif je pro vás nejvýhodnější a jaký dodavatel by pro vás byl nejvhodnější.

Mohlo by se vám také líbit...