Pokud jste uvažovali o tom, že byste si domů pořídili nějakou kvalitní meteostanici, ale vůbec se v této problematice nevyznáte a potřebujete poradit, pak jste narazili na správný článek, který vám vaše rozhodování o něco ulehčí a dovíte se i zajímavé informace. V první řadě je potřeba si uvědomit, jestli opravdu toužíte po meteostanici se spoustou funkcí nebo vám jednoduše stačí venkovní teploměr, abyste zjistili, jak teple se máte obléci, než vyjdete ven.
Pokud jste se rozhodli pro první možnost, tedy koupě meteostanice, měli byste znát, co všechno tato chytrá věcička dovede. Meteostanice dokáže změřit aktuální teplotu venku i v domě, zaznamenává atmosferický tlak i jeho vývoj v grafické podobě, dále měří vlhkost vzduchu a informuje také o počasí v nejbližších dnech nebo UV záření. Záleží tedy jen na zákazníkovi, které funkce preferuje a podle toho by měl při výběru také postupovat.
Nejprve si ujasníme, z čeho všeho se meteostanice skládá. Je to především základní konstrukce neboli tělo meteostanice a dále jsou to sondy, které měří námi požadované informace, které se promítají právě do těla meteostanice. Pro správné fungování je nutno správně tyto sondy umístit, aby měřily tak jak mají. Musí být v dosahu signálu těla meteostanice, který se uvádí něco kolem 20 – 30 metrů. Dále by se tyto sondy neměly umisťovat tam, kde dochází k přímému slunečnímu záření, nebo bezprostřednímu působení jiných přírodních vlivů jako je déšť, vlhko a podobně.
Dalším důležitým parametrem jsou funkce meteostanice. Jako první zde zmíním zaznamenávání vývoje atmosférického tlaku. Ten je totiž velmi významnou veličinou pro přesnou předpověď počasí. Pro upřesnění zde zmíním také to, že zvýšení tlaku představuje slunečné počasí, naopak klesání tlaku značí déšť a zataženo. Meteostanice by měla obsahovat také paměť, která zaznamenává hodnoty za uplynulých 12 – 24 hodin, někdy i více. Cenově se kvalitnější meteostanice pohybují zhruba od 500,- výše. Záleží na uživateli, co od ní očekává.