Jak vybrat ledničku

Lednička patří v dnešní době mezi spotřebiče, bez kterých bychom se v domácnosti jen stěží obešli. Proto bychom při jejím výběru měli být co nejvíce obezřetní a zjistit si co nejvíce informací. Počítáme s tím, že nám lednička bude sloužit několik let, tak bychom rozhodnutí neměli příliš uspěchat.

V první řadě si musíme určit několik kritérií, podle kterých budeme požadovaný spotřebič vybírat. Mezi takové požadavky patří hlavně cena, barva, funkce, úspora a v neposlední řadě také to, jestli bude lednička vestavěná nebo volně stojící.

Když se podíváme na nabídku barev ledniček, tak v současnosti se na prodejnách objevují bílé, nerezové, ale také v různých pastelových barvách, jako je vínová, modrá, zelená a jiné. Většina zákazníků se ale přece jen rozhoduje mezi bílou nebo nerezovou. U klasické bílé barvy není takový problém s její údržbou, avšak některé nerezové lednice na sobě zanechávají otisky, což nevypadá zrovna pěkně. Nyní je ale na trhu i lednička s inoxovým povrchem, která se od nerezu liší tím, že je její povrch broušený, a proto otisky nezanechává. Proto je dobré se na tento fakt informovat přímo u prodejce.

S výběrem barvy jde ruku v ruce také výběr konkrétního designu lednice. Výrobci přicházejí na trh stále s novými funkcemi a jinými vylepšeními, jako jsou například rychlé namrazování, retro design, nulová zóna, která obsahuje speciální filtry, díky nimž se v lednici netvoří různé plísně a bakterie.

Dalším kritériem je úspora energie. Protože lednice je v provozu 24 hodin denně, měli bychom dbát na to, aby náklady na její provoz byly co nejnižší. Proto se musíme řídit podle označení, které řadí lednice do jednotlivých energetických tříd, což je A+, A, B apod. Mezi nejúspornější patří právě ty, z řady A+.  Další faktory, které zvyšují náklady na energii jsou například situování lednice u topení, nebo blízko okna, kde na ni svítí slunce.

Když volíme mezi ledničkou vestavěnou či volně stojící, berme v úvahu také to, kolik máme v kuchyni místa a taky jak často se stěhujeme. S volně stojícím spotřebičem se lépe manipuluje. Teď už si jen určit cenový limit, a můžeme jít nakupovat.

Mohlo by se vám také líbit...