Před pár desetiletími ještě nebývalý luxus, dnes už samozřejmost každé domácnosti. Ano, řeč není o ničem jiném, než o televizích – vynálezu, bez kterého bychom si život dnes asi těžko dokázali představit. Od svých prvních krůčků prošel televizor mnoha změnami a na dnešním přesyceném trhu si můžete vybrat z mnoha druhů televizorů od nespočetného množství výrobců. Na co při výběru nové televize myslet a na co si dávat pozor se pokusím přiblížit v tomto článku.
CRT, LCD, LED nebo snad Plasma?
Pokud Vám v obývacím pokoji stojí televizor starý pět a více let, bude se pravděpodobně jednat ještě o takzvaný CRT televizor (Cathode Ray Tube TV). Tato zobrazovací technika je založena na vychylování úhlu paprsků a byla vynalezena již v 70. letech. Tyto typy televizorů jsou dnes již zcela vytlačovány dalšími třemi zmiňovanými druhy. Televizory pracující s technologií LCD (Liquid Crystal Display) mají displej tvořen z tekutých krystalů a poskytují ve srovnání s CRT televizorem divácký zážitek nebývalé kvality. Navíc díky své tloušťce v řádech milimetrů se vejdou všude a mohou být uchyceny i na zdech. LED přístroje sice vypadají podobně tence a elegantně jako LCD, ale místo tekutého displeje uvnitř najdeme miliony diod. Tato technologie je zatím stále ještě ve vývoji, nicméně na televizním trhu se již začínají objevovat první LED televize jako velkoplošné veřejné obrazovky. A na trhu se objevují konečně ještě plasmové televize, které mají displej tvořen ze dvou panelů skla, mezi nimiž koluje směs vzácných plynů (plasma).
Co by Váš při nákupu nového televizoru mělo zajímat…
Při výběru nového člena rodiny se nejspíše budete zajímat spíše o celkový dojem než o to, kolikrát se překreslí jeho obrazovka za sekundu. Ovšem znát a porozumět alespoň základním technickým specifikacím televizoru může být velmi užitečné.
1. Velikost obrazu
Obecně platí, že velikost úhlopříčky televizoru je záležitostí osobního vkusu. Přesto platí, že méně je někdy více. Těžko si lze asi představit televizor s úhlopříčkou přes 90 cm v pokoji o velikosti 5 x 5 metrů.
2. Jas a konstrast
Jas obrazu měříme v cd/m2 ( v kandelách na čtvereční metr). Zvažování a vyžadování vysokého jasu televizoru je důležité v případě, že se u Vás doma poblíž něj nachází nějaký významný zdroj světla. Čím je jas televizoru vyšší, tím menší je riziko zkreslení obrazu okolním světlem, třeba i slunečním zářením. Naproti tomu kontrast představuje poměr mezi hodnotou nejsvětlejšího a nejtmavšího odstínu, který je Váš televizor schopen vytvořit. Takže například kontrast určený v poměru 15000 : 1 znamená, že nejsvětlejší barva je 15000x jasnější, než ta nejtmavší. Televizory s vyšším kontrastem tak logicky mohou nabídnout více barev a tím i rozmanitější obraz.
3. Obnovovací frekvence
Frekvence obnovy je číslo, které udává, kolikrát se obrazovka za jednu sekundu překreslí. Staré CRT přístroje měly obnovovací frekvenci v hodnotách okolo 30 Hz, moderní televizory disponují hodnotami okolo 100 až 120 Hz. To je důležité především pro Vaše oči, které jsou tímto méně namáhány a unavovány.
4. Doba odezvy
Jednoduše řečeno, doba odezvy je čas, který jeden pixel (dílek obrazovky) potřebuje k tomu, aby se rozsvítil nebo naopak zhasnul. Příliš malá doba odezvy bude způsobovat, že se televizor nebude schopen přirozeně přizpůsobovat náhlým změnám obrazu. Může tak docházet k tvoření „duchů“ nebo „šmouh“ po letícím puku, míči a podobně. Vysokou dobu odezvy ocení hlavně sportovní fanoušci.
Při výběru Vašeho nového televizoru si tedy předem zvažte všechna pro a proti a nenechte se příliš ovlivnit dotěrnými prodavači, kteří udělají všechno pro to, aby se jim dostalo nějaké té prémie. Udělejte si jasnou představu o tom, co a v jaké kvalitě chcete. Přeji hodně štěstí.