Jak vybrat stan

Blíží se čas letních dovolených. Mnoho z nás začíná uvažovat, kam se v prázdninových dnech vypraví a jak svou cestu pojme. Jestli dá přednost pasivnějšímu trávení volného času v prostorách nějakého luxusního hotelového komplexu, a nebo raději aktivní zábavě v podobě táborničení, pěšího putování přírodou, cyklovýletů… Na druhou jmenovanou skupinu výletníků čekají před odjezdem náročnější přípravy.

Snad nejdůležitější součástí cestovatelské výbavy je kvalitní stan. Jeho výběru je třeba věnovat náležitou pozornost, jelikož není nic horšího, než se probouzet rozlámaný, poštípaný od komárů, s nohama ležícíma v kaluži červencového deštíku, který rozmarně svlažil přehřáté tábořiště. Jak se ale v záplavě skvělých a ještě skvělejších stanů zorientovat?

Prvně je třeba si uvědomit, k jakému účelu bude přenosné obydlí převážně používáno. Jiný stan pořídí člověk, který chce s velkou parádou a velkým vozem odcestovat do plně vybaveného kempu, jiný zase ten, kdo hodlá křižovat šumné české hvozdy s batohem na zádech. Kritéria pro výběr stanu jsou v obou kategoriích podobná, akorát potenciální majitel velkého stanu nemusí příliš zohledňovat jeho váhu a rychlost, s jakou je možno příbytek postavit, jelikož stan do místa určení přemístí vozem, nikoliv na svých bedrech, a za celou dobu pobytu bude nutno stan postavit a složit jen jednou.

Dalším krokem při výběru by mělo být zhodnocení technických parametrů stanu. Ne vždy je nutné vyžadovat topmodely. Pokud se nechystáte trávit svou dovolenou v Himálaji, je zbytečné své požadavky hrotit. Rozhodně je ale nezbytné ujasnit si některé pojmy související s touto problematikou. Jedním z nich je „vodní sloupec“.  Hodnota, kterou udává, vypovídá o odolnosti použitého materiálu vůči vodě. Lidé se často mylně domnívají, že vodní sloupec značí, kolik vody může být okolo stanu, jinak řečeno, v jak hluboké kaluži může stát. Situace je jiná. Jedná se o to, jakému tlaku sloupce vody ve skleněném válci o průměru deset centimetrů materiál dokáže ještě odolat. Z logiky věci automaticky vyplývá, že čím je hodnota tohoto ukazatele vyšší, tím menší je pravděpodobnost, že stan propustí vodu a vy si poležíte v mokrém spacáku. Další zajímavostí je samozhášivá úprava, která zabrání nechtěnému vzplanutí stanu při neopatrné manipulaci s ohněm. U stanů je možno se setkat s přelepenými švy, impregnací a řadou dalších vymožeností. Jejich existence u výrobku je vázána na jeho cenu. Proto je celkem zbytečné tyto obecně známe pojmy detailně rozebírat, jelikož zohlednění těchto aspektů se bude odvíjet od finančních možností kupujícího. Daleko užitečnější je praktická rada. Rozhodně si stan nechte v obchodě předvést. Zkontrolujte, zda nejsou kolíky pro jeho ukotvení vyrobeny z příliš ohebného materiálu, zda konstrukční prvky (tyče, oblouky) vykazují dostatečnou pružnost a tunýlky pro jejich provlečení jsou průchozí, zda zipy a jiné zapínání stanu fungují plynule a hladce a zda je možné stan pohodlně vrátit do původního obalu. Pro stany, jakož i pro ostatní méně obvyklé zboží obecně platí, že je vždy vhodné nakupovat ve specializovaném kamenném obchodě a přidržet se výrobků renomovaných značek.

Mohlo by se vám také líbit...