Jak vybrat notebook

Notebooky – dříve menší, dražší a slabší napodobenina osobních počítačů, dnes plnohodnotný konkurent, který pomalu ale jistě začíná svého stolního konkurenta válcovat ve všech směrech. Výhodou notebooků není jen jejich mobilita, ale také elegance, stylovost a v neposlední řadě u většiny i o poznání nižší spotřeba.

Notebook vs. PC

Již na první pohled si na notebooku všimnete značné (a zároveň zcela samozřejmé) integrovanosti. Klávesnice, myš i reproduktory integrované na jednom panelu. Začátečníkovi a především tomu, kdo přechází ze stolního PC na notebook, dá zvykání si na přenosný počítač a jeho klávesnici a myš určitě zabrat. Při psaní deseti prsty je klávesnice notebooku o dost menší a potřebuje větší míru trénovanosti. Naopak ukazovacímu zařízení se přizpůsobíte relativně rychle. Jedná se v podstatě o malou dotykovou destičku pod klávesnicí, která nahrazuje funkci myši. Tažení se provádí pomocí přiložení prstu na dotykovou plošku a tažení v požadovaném směru. Součástí touchpadu jsou standardně i tlačítka obdobná s tlačítky klasické myši. Nic Vám samozřejmě ale nebrání, abyste si zakoupili USB myš a v případě potřeby ji k počítači připojili. To platí samozřejmě i o USB klávesnici, popřípadě externímu monitoru nebo dalších zařízeních. Po uplynutí záruky si samozřejmě svůj notebook můžete osadit i novým hardwarem. Velký pozor ale dávejte při nákupu notebooku, který  by měl zvládat počítačové hry, protože grafická karta u notebooku vyměnit nelze.

Výdrž baterie

Na rozdíl od stolního počítače mají notebooky svůj mobilní přísun energie v podobě baterie umístěné ve spodní části počítače. Ta poslouží v případech, kdy jste s Vaším notebookem na cestách, v práci nebo v neposlední řadě při výpadku proudu nebo absenci blízké elektrické zásuvky. Bohužel, v tomto směru jsou notebooky stále relativně pozadu. Průměrná výdrž baterie u různých výrobců se pohybuje okolo 2 – 3 hodin, což v každém případě není moc. Na obzoru jsou však již nové technologie, které slibují výdrž baterie až 8hodinovou, což by byl značný pokrok.

Na co se zaměřit při vybírání nového notebooku

Na požádání Vám většina prodejců ráda počítač popíše a na požádání i předvede. Než si s prodejcem plácnete, nejdříve si předváděný notebook trochu omrkněte…

–  Vyzkoušejte si psaní na klávesnici a to i na vypnutém počítači. Zkontrolujete tak, jestli jsou všechna tlačítka usazená a nevylomená a zda klávesnice nápadně nepovrzává, což by mohla být návěst budoucího problému. Nezapomínejte, že klávesnici je možné měnit pouze za originální, což není nikdy levná záležitost.

–  Zkontrolujte, zda notebook obsahuje alespoň 2 USB vstupy. Čím více vstupů má, tím lépe. Přes USB vstupy dokážete dnes připojit prakticky všechna zařízení, od tiskárny až po anténu DVB-T televize.

–  Pokud možno, vyberte si notebook s mechanikou DVD-RW (vypalovací mechanikou). Může to znít úsměvně, ale zejména u levnějších notebooků není vypalovací mechanika standardem.

Přeji hodně štěstí při vybírání nového notebooku!

Mohlo by se vám také líbit...