Jak vybrat kolo

Jízdní kola za dobu své existence neztrácejí na popularitě. Ba naopak, kola prošla od doby svého vzniku obrovským vývojem a dnes je z výroby jízdních kol celosvětový byznys. Vybrat pro sebe to pravé kolo nemusí být vždy jednoduché.

Existuje široká škála značek a druhů v cenových relacích od tisíců až po statisíce korun. Dnes existují jízdní kola v následujících provedeních:

1. Silniční kola

Silniční kola jsou určena výhradně pro jízdu po kvalitních asfaltových silnicích. Vyznačují se obecně nižší hmotností, vyšší maximální rychlostí a velmi úzkou šířkou plášťů pneumatik. Na první pohled poznáte silniční kola od jiných typů podle řídítek zahnutých dolů (tzv. „beranů“), které využijete při jízdě ve vyšších rychlostech v aerodynamické pozici. Tento typ kol je dražší a určen hlavně k jízdám na delší vzdálenosti při větší rychlosti. Na druhou stranu lehké rámy nedovolují přepravu těžkých batohů a jinam než na silnici opravdu nepatří.

2. Horská kola

Horská kola se v současnosti těší velké oblibě. Na rozdíl od kol silničních Vás dovezou kamkoliv po prakticky jakémkoliv povrchu. Je třeba ale říci, že jízda po silnici je s horským kolem o mnoho namáhavější díky znatelně širším plášťům. Ty na silnici představují větší odpor a pro Vás větší námahu. Pro horská kola jsou typické těžší rámy, menší rychlost a hluboký dezén plášťů, který by Vás s trochou Vaší šikovnosti a rozvážnosti měl udržet i na té nejnáročnější lesní stezce. Právě pro jejich všestrannost a nižší cenu můžeme cyklisty na horských kolech spatřit mnohem častěji, než ty na kolech silničních.

3. Trekkingová kola

Posledním typem jízdních kol jsou kola trekkingová (nebo chcete-li hybridní). Ta představují kombinaci předchozí dvou druhů – silničních a horských. Šířka ráfků se podobá kolům silničním, najdeme v nich ale výraznější dezén pro jízdu na každém povrchu. Tato kola tak představují ideální volbu například pro rodiče dětí, kteří kolo využívají pro přepravu po auty přeplněném městě, ale o víkendu vyjedou s dětmi do přírody po schůdnějších cyklistických stezkách. Spolu s koly horskými jsou cenově dostupnější než kola silniční a pro univerzálnost i oblíbenější.

Při výběru jízdního kola byste si měli v prvé řadě hlavně uvědomit, kam s kolem budete jezdit. To je kvůli výše zmiňovaným důvodům zásadní rozhodnutí. Dále je potřeba si rozmyslet, kolik do nového kola budete chtít investovat. Dražší kola nabízejí zpravidla vyšší komfort (gelová sedátka, více převodů při řazení apod.), ale ne vždy platí, že to nejdražší je nejlepší. Důležité je si uvědomit, že kolo Vám bude sloužit zpravidla mnoho let, takže jeho výběr je vcelku dlouhodobé rozhodnutí. Při výběru Vašeho nového jízdního kola Vám přeji hodně štěstí.

Mohlo by se vám také líbit...