Rádi byste změnili svůj sportovní život a začali s bruslením na kolečkových bruslích čili inlajnech? Pak je nutné si říci něco málo o typech bruslí, jejich složení a ceně. Druhů kolečkových bruslí je nemálo. My si ale uvedeme alespoň ty základní.
- Fitness brusle
Jsou vhodné pro klasické bruslení, tudíž i pro začátečníky. Brusle by měly být lehké a měly by mít větší kolečka, aby se lépe přizpůsobily nerovnosti sjízdného povrchu.
- Speedskating
Tyto kolečkové brusle jsou určeny pro rychlobruslení. Oproti ostatním bruslím, které mají čtyři kolečka, mají koleček pět. Brusle jsou velmi lehké, ale zároveň hůře ovladatelné. Tento typ bruslí se hodí pro bruslaře, kteří mají již více zkušeností, a zamlouvá se jim způsob rychlobruslení.
- Agresivní
Kolečkové brusle Aggressive jsou určené pro náročné bruslení, jako jsou skoky, jízda po zábradlí či po U-rampě. Brusle mají kvůli udržení rovnováhy menší kolečka, ale naopak jsou těžší než ostatní brusle. Tento typ bruslí je vhodný pro ty bruslaře, kteří chtějí zažít adrenalinové dobrodružství.
- Nordic skating
Je to odlišný typ bruslí. Brusle jsou navrženy pro bruslení v přírodě. Jsou k tomu vybaveny pouze dvěma kolečky, které jsou zpravidla nafukovací. K tomuto stylu jízdy na bruslích doporučujeme používat běžecké hole.
Složení kolečkových bruslí
Všechny brusle se skládají z několika částí. I toto je neméně důležitá kapitola, protože může kupujícím pomoci při výběru bruslí nebo při koupi náhradních částí. Základní části kolečkových bruslí jsou botička, rám, kolečka a ložiska.
Botička
Máme dva druhy botiček. S měkkým skeletem nebo s pevným skeletem, který slouží k dobrému přenosu rovnováhy bruslaře při jízdě a zároveň zpevňuje nohu. Upevnění brusle je možné tkaničkou nebo přezkou. Nejlepší varianta je kombinace obou dvou.
Rám
Slouží k držení koleček. Zde je důležitá volba materiálu. Rámy bruslí mohou být plastové nebo hliníkové. Plastové se doporučují u fitness bruslí, protože jsou lehčí. Hliníkové jsou vhodné naopak na speedskating.
Kolečka
Jak už bylo zmíněno výše u typu bruslí, záleží především na velikosti a materiálu koleček. Velká kolečka jsou rychlejší, malá zajistí stabilitu.
Ložiska
U ložisek kolečkových bruslí velmi záleží na kvalitě. I tak je nutné udržovat a za nějaký čas ložiska nahradit novými, jelikož se opotřebovávají. Kvalitu zde poznáme dle ceny.
Cena
Každého zájemce o koupi kolečkových bruslí zajímá určitě i cena. Jako u jiných sportovních potřeb, i zde platí, čím vyšší kvalita, tím vyšší cena. Pokud se chcete bruslení věnovat minimálně jednou týdně, měla by se cena pohybovat od 2000 Kč výše.