Jak vybrat jazykový kurz

Učit se cizí jazyk v zahraničí pomocí jazykového kurzu nebo zahraniční jazykové školy je bezpochyby nejlepším způsobem pro učení. Dnes si můžete vybrat z nabídky mnoha českých zprostředkovatelů zahraničních jazykových kurzů, ale určitě není k zahození pokusit se jednat přímo s nějakou zahraniční jazykovou školou.

Tím odpadne spousta poplatků s agenturou spojených, ale na druhou stranu naložíte na svá bedra více starostí. Každá škola a každý kurz je specifický, a proto je dobré si dopředu před odjezdem na kurz zjistit co nejvíce informací. Dále uvedu v kostce to, co by Vás před samotným výběrem kurzu mělo zajímat:

Ubytování
U většiny jazykových kurzů je s nimi spojené zajištěné ubytování poskytnuto, ale určitě není samozřejmostí. Je proto dobré se svého poskytovatele zeptat, jaká úroveň ubytování je v kurzu obsažena, jak daleko je ubytování vzdáleno od místa konání kurzu a samozřejmě zda je zahrnuto v ceně nebo ne. Určitě nikdo z nás by asi rád nedojížděl místní dopravou na kurz denně 15 minut ani by nebydlel v podprůměrném hotelu. Můžete se i setkat s ubytováním v rodině, což je z pohledu výuky jazyka velmi přínosné.

Počet studentů ve třídě a jejich věkový průměr
Na první pohled to sice nemusí tak vypadat, ale to, kolik lidí bude současně studovat na kurzu s Vámi je jedna z nejdůležitějších proměnných. Ideální je výuka ve skupinách s deseti až patnácti členy. Tím je zajištěn dostatečný kontakt mezi učitelem a Vámi, což je při výuce jazyka velice důležité. Uvědomte si, že učitele nechcete jenom poslouchat, ale v rámci kurzu si i procvičit mluvené slovo a konverzace. Setkat se dá samozřejmě i s výukou ve větších skupinách okolo 30 členů. To samozřejmě není špatně, ale určitě se nedočkáte takového kontaktu s učitelem, jako ve skupině menší. Věkový průměr studentů ve třídě si zjistěte proto, abyste se při výuce se spoluúčastníky kurzu necítili příliš mladě nebo staře.

Počet učitelů střídajících se v průběhu jazykového kurzu
Toto je jeden z faktorů, které přímo ovlivňují kvalitu Vašeho kurzu. Lze se setkat s výukou pouze jednoho učitele, často se střídají dva učitelé po týdnu. Je potřeba si uvědomit, že nový učitel neznamená pouze novou osobu, ale zároveň i nový styl výuky, přízvuk a organizaci výuky. Z tohoto pohledu není dobré, aby se učitelé příliš střídali. Nebudete si tak muset zvykat na nikoho nového a budete moci v klidu vstřebávat nové poznatky.

Aktivity mimo výuku
Jazykový kurz neznamená pouze sezení ve škole, ale i poznávání místní kultury a způsobu života. Setkáte se pravděpodobně i se zahraničními spoluúčastníky s různých koutů světa, se kterými si běžnou komunikací budete zdokonalovat v jazyce, který se učíte. Pokud jsou v rámci jazykového kurzu pořádány večírky a neformální setkání, je to obrovským přínosem.

Toto jsou pouze některé oblasti, které by Vás v průběhu kurzu měly zajímat. Důležitá je samozřejmě i cena, postup v případě Vaší nespokojenosti apod. Výběr kurzu je potřeba si dobře dopředu promyslet, protože je z velké části na Vás, zda na měsíce či týdny strávené v zahraničí budete vzpomínat v dobrém nebo ne.

Mohlo by se vám také líbit...