Jak vybrat kontaktní čočky

Předtím, než si vyrazíte objednat své první kontaktní čočky, zajděte si za očním specialistou. Ten vám změří zrak (počet dioptrií), určí zakřivení a průměr rohovky.Měl by se vás po vyšetření také zeptat, jak často hodláte čočky používat. Dle vaší odpovědi vám pak doporučí jednodenní, dvoutýdenní anebo měsíční kontaktní čočky.

Tomuto měření se odborně říká aplikace kontaktních čoček. Jednodenní čočky se nosí jen jeden den a večer je možné je vyhodit. K těmto čočkám prakticky nepotřebujete pouzdro na skladování a ani desinfekční roztok. Pokud čočky nehodláte nosit každý den, jsou jednodenní čočky ideální volbou. Dvoutýdenní kontaktní čočky lze nosit přes den po celých 14 dní a na noc je nutné je ukládat do roztoku. Je třeba o ně již důkladně pečovat (čistit je, ukládat na noc do desinfekčního roztoku apod.). Existují modely, které dokonce nemusíte vyndávat na večer z oka. Měsíční čočky jsou vhodné k neustálému nošení. Zpravidla byste je neměli používat déle než 30 dní. I u toho typu čoček existují modely, které lze nosit nepřetržitě přes den i v noci po celý měsíc.

 

Proč je lepší nakupovat čočky na internetu?

Protože balení čoček z kamenné prodejny vás vyjde výrazně dráž než totožné balení zakoupené v internetovém obchodě. Budete muset na své čočky také déle čekat. Kamenné prodejny nejčastěji dělají jednu velkou objednávku 1x týdně. Zaběhlé eshopyzboží rozesílají často ještě v den objednání nebo následující den od objednání.

 

Objednáváme čočky přes internet

V případě, že jste již u očního odborníka byli a chcete si objednat čočky přes internet, budete muset znát typ čoček (jednodenníčočky = 1 DayAcuvueMoist, měsíční = Air OptixAqua apod.). Popřípadě aspoň výrobce (Johnson and Johnson, Ciba Vision atd.).

 

Bezpodmínečně musíte vědět parametry čočky.Tyto údaje lze je nalézt na blistru kontaktní čočky (blistr = původní plastový obal s roztokem, ve kterém je čočka uložena). Konkrétně na obalu najdete:

  •  Počet dioptrií.
  • Poloměr zakřivení čočky. Ten je na obalu označen jako BC. Doporučujeme tento údaj neodhadovat. Pokud zvolíte nevhodné zakřivení čočky, může čočka buď po oku nepříjemně „plavat“ nebo naopak tlačit.
  • Průměr čočky. U měkkých jednodenních kontaktních čoček se pohybuje průměr v hodnotách od cca 13,5 do 14,5 milimetrů. Tvrdé kontaktní čočky, které jsou určeny pro dlouhodobější nošení (např. roční kontaktní čočky), mají mnohem menší průměr (8,5 – 9,5 mm).

Tyto údaje pak budete muset vyplnit v rámci objednávky. Nyní už víte vše potřebné k výběru a nákupu čoček. Můžete tak směle vyrazit na adresu Vasecocky.cz a učinit svou první objednávkukontaktních čoček. Pospěšte si a získejte navíc dárek jako bonus!

Mohlo by se vám také líbit...