Jak vybrat mateřskou školku

Jakmile se narodí dítě, přinese do rodiny spoustu radostí, ale také starostí. Jako jedna z prvních nastává při dovršení třetího roku dítěte, a to, do jaké bude chodit mateřské školy. Jak tedy vybrat tu nejlepší mateřskou školku? V současné době se totiž řeší největší problém, který zahrnuje nedostatek volných míst pro děti v mateřských školkách. Důvod je takový, že v minulých letech byla velmi nízká porodnost, a proto se hromadně některé školky rušily a nyní nastal problém opačný, dětí opět přibývá, ale místa chybí.

Máme několik možností, buď dítě může navštěvovat státní školku, soukromou školku nebo v případě příznivější finanční situace si pro dítě můžeme najmout paní na hlídání.

Co se týče mateřské školky, tak je dobré uvažovat o výběru klidně i rok před zápisem. Zájem je totiž obrovský, tak tímto krokem nemůžeme nic zkazit. Pokud si vybíráte školku, musíte splnit podmínku, aby se nacházela v místě vašeho trvalého bydliště. Jestli ovšem chcete školku jinde, pak vám nezbude nic jiného, než čekat, jestli zůstane nějaké volné místo pro vaši ratolest, což ale příliš nedoporučuji.

Státní školky vyjdou cenově mnohem lépe než ty soukromé. Je zde nutné, počítat s placením stravného a školného, což se pohybuje zhruba kolem 1000,-/měsíc. Otevírací doba bývá zpravidla od 6 do 17 hodin, ale v každé školce je provozní doba stanovena individuálně. Naopak soukromé školky jsou mnohem nákladnější oproti státním, ale nabízí spoustu rozšířených služeb, jako například rozvoz dětí domů, občas i možnost přespání v rámci různých programů a podobně.

Existují i různě zaměřené školky s ohledem na talent vašeho dítěte. Jedná se o třídy hudební, sportovní, jazykové, ale taky logopedické, kde se schází děti se špatnou výslovností, a učitelka má možnost se jim individuálně věnovat.

Možnost najmout si paní na hlídání je sice velmi komfortní, ale také přináší velké riziko. Pouštíme si do domu cizího člověka, o kterém víme pouze to, co nám o sobě sám řekne, nebo co se dočteme v životopise. Tato možnost je také využívána jen zřídka a příliš se nedoporučuje.

Mohlo by se vám také líbit...