Jak vybrat snowboard

Blíží se zimní sezóna a jako každý rok se můžeme těšit na různé zimní sporty, které se nám tím pádem nabízí. Jedním z velice oblíbených a zábavných patří jízda na snowboardu. Tento sport upřednostňují především mladí lidé, pro které už lyže nejsou to pravé ořechové a jízda na snowboardu je přece in.  V tomto článku naleznete pár rad, jak vybrat správný snowboard.

V první řadě si musíme uvědomit, jak jsme v tomto sportu zdatní. Je zbytečné vybavovat úplného začátečníka, který na snowboardu stojí poprvé, tím nejdražším a nejnáročnějším vybavením. Snowboard vybíráme podle několika hlavních kritérií. Patří sem konstrukce snowboardu, jeho délka, šířka, skluznice a cena.

Můžeme rozlišit dvě hlavní konstrukce. Jako nejlepší konstrukce snowboardu se jeví dřevěná. Je odolnější proti nárazům a průhybům, a tuhost snowboardu zůstává stejná při různých teplotách. Existuje však také pěnová konstrukce, která se doporučuje především začátečníkům. Setkáme se ale i s kombinací obou předchozích materiálů.

U porovnání tvrdosti jednotlivých snowboardů je docela problém. Lze je srovnávat pouze u stejného výrobce. Obecně měkčí snowboardy jsou určeny spíše pro méně pokročilé nebo i pro úplné začátečníky, protože se lépe ovládají. Naopak u tvrdších snowboardů je potřeba víc silovější jízda a dobře drží i při větších rychlostech jízdy.

Co se týče délky snowboardu, tak ta se určuje podle výšky postavy a zpravidla se volí o 10 – 15 cm menší než je naše výška. Pokud jste úplný začátečník, můžete si vybrat snowboard ještě o něco menší, protože čím větší máte snowboard, tím hůře se potom ovládá.

Šířku zase volíme většinou podle velikosti nohy. Noha by nám neměla přesahovat přes okraj, to by potom hrozilo nebezpečí poranění. Ideální šířka je kolem 1 – 2 cm od palce k okraji a 1-2 cm od paty k okraji.

Nakonec co se týče skluznic, tak rozlišujeme dva typy. První typ je vyrobený z polyethylenu a tato skluznice se nazývá extrudovaná. Její nevýhoda je v tom, že voskování je pomalejší a skluznice pojme vosku méně. Naopak výhodou je, že umožňuje různá grafická zpracování. Druhý typ se vyrábí lisování práškového polyethylenu a nazývá se sintrudovaná. Oproti první variantě se voskuje rychleji a pojme více vosku.

Už víte, jak vybrat snowboard?

Mohlo by se vám také líbit...