Jak vybrat psa

Máte rádi zvířata a rozhodli jste se, pořídit si nějakého mazlíčka? Říká se, že pes je přítelem člověka. Jak si ale správně vybrat takového čtyřnohého kamaráda, který bude splňovat všechny vaše požadavky? Máme pro vás několik dobrých rad, kterých se držet při výběru psa.

Nejprve bychom si měli uvědomit, zda přivedeme psa do bytu, nebo do rodinného domku, kde bude mít i boudu s venkovním výběhem. Některá plemena psů přímo vyžadují pohyb venku a dlouhé procházky.

Než se rozhodneme pro konkrétní rasu, je dobré si prostudovat atlas psů, kde se píše o jejich povaze, srsti, stavbě těla, délce života, potřebné péči i krmení. Pokud vám nebudou stačit informace v tištěné podobě, můžete se jít osobně zeptat k veterináři, který vám odpoví na vaše dotazy a případně poradí, které plemeno psa by pro vás bylo ideální.
Rozhodujícím kritériem je také cena, které se odvíjí převážně od původu psa a jeho rodičů. To znamená že pes, který je čistokrevný, má k dispozici rodokmen a jeho předci navštěvovali různé výstavy, bude dražší, než nějaký „oříšek“ s neznámým původem. Máte také možnost zavítat do útulku, a vybrat si pejska zde.

Nasnadě je i otázka, zda dáte přednost psovi, nebo fence. Jestli chcete do budoucna štěňata, či nikoliv. Pokud o takové možnosti neuvažujete, je lepší nechat fenu vykastrovat, aby do budoucna nenastaly zdravotní komplikace.
Jakmile si psa přivezete domů, navštivte veterináře, nejlépe takového, kterého máte v místě bydliště, a nechte si napsat očkovací průkaz. Ten vám psa odčerví, a naočkuje ho proti vzteklině a jiným psím nemocem.

Vybírejte psovi pouze jídlo určené pro něj. Ve specializovaných prodejnách jsou k dostání granule, různé kapsičky a pamlsky. V žádném případě psa nekrmte sladkostmi, čokoládou nebo ostrými jídly.

Pokud vašeho psa zahrnete láskou a pozorností, tak vám to rozhodně bude oplácet svou oddaností a věrností. Stejně tak se starejte o jeho zdraví, výživu, srst a pohodlí.