Protože kvalita spánku je pro život člověka velice důležitá, měli bychom také věnovat dostatečnou pozornost výběru matrace. Rozhodně bychom na matraci neměli šetřit, protože to je dlouhodobější investice. Přece jen nekupujeme matraci každý měsíc. Spíše než supermarketům bychom měli dávat přednost specializovaným prodejnám a nechat si zde poradit od vyškolených odborníků, a to i s výběrem roštů. Kombinace kvalitní matrace a kvalitních roštů je zárukou zdravého spánku.
Není dobré se unáhlit a nechat se zlákat hned v prvním obchodě. Doporučuje se projít více prodejen, nechat si vše projít hlavou a na základě získaných informací se rozhodnout pro matraci, která nám vyhovuje nejvíc.
Kvalitní matrace by neměla být ani příliš měkká ale taky ne tvrdá. V prvním případě se páteř prohýbá do nepřirozeného oblouku a tělo se po celodenní námaze nemůže dostatečně regenerovat. V opačném případě může docházet i k deformaci páteře, a stlačování cév. Existuje zde i bodové hodnocení od 1 do 5 (1=nejměkčí, 5=nejtvrdší). Lékaři doporučují vybírat si od 3 – 5, takže spíše tvrdší matraci. Musí se nám na ní ležet pohodlně a neměla by se prohýbat v jiných místech než v těch, kde se na ni právě zatlačí. Této vlastnosti se říká bodová elasticita. Někteří prodejci jsou dokonce ochotni zapůjčit matraci domů, aby měl člověk možnost si důkladně vyzkoušet její vlastnosti, ale těch je poměrně málo.
Dalším důležitým kritériem při výběru je i použitý materiál. Stále jsou velice oblíbené latexové matrace, ale na trh přicházejí různé novinky, které se těší stále větší oblibě. Mezi takové patří matrace z polyuretanové pěny, která mění svoji tvrdost podle teploty a tlaku těla uživatele. Další novinkou jsou matrace z biopěny, které jsou šetrné k životnímu prostředí a mají antibakteriální vlastnosti.
V poslední řadě si na matraci vybereme i vhodný potah. Možností máme spoustu, takže to může být neprošitý bavlněný potah, prošitý bavlněný potah, froté potah, úplet, aloe vera, microcare nebo lyocell.